DALI KONTRA WARHOL – WYSTAWA W PKIN

deborah harry

Unikatową wystawę ​Dali kontra Warhol można podziwiać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – do 7 października. To ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji, część z nich jest prezentowana po raz pierwszy.

Dwa tak różne życiorysy. Pozornie twórców wiele dzieli: pochodzenie, język, świat wyobraźni, warsztat, a nawet podejście do sztuki. Charakterystyczną dla nich manię wielkości (Dali) i nowojorską wystudiowaną „zwykłość“ (Warhol) zobrazować można cienkim wąsem i białą peruką – dwoma atrybutami nieodzownie przywołującymi oba nazwiska.

dali-warhol

Artyści spotkali się wielokrotnie, a na jednym z przyjęć w Nowym Jorku, wymienili pocałunek na przywitanie, który odbił się szerokim echem w ówczesnym świecie; był przejawem wzajemnego podziwu i uznania dla łatwości, z jaką przekuwali swoją twórczość artystyczną w stosy dolarów.

Wystawa ​Dali kontra Warhol ​– ​sztuka, muzyka, film ​pokazuje artystów wyrastających z ram swoich czasów. Zestawia dwie wybitne indywidualności i osobowości XX wieku w dziedzinie SZTUKI, poczynając od malarstwa po film i design.​ ​Salvador Dali oraz Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając tak pożądaną artystyczną sławę! Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Sukces mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał przezwisko Avida Dollars (Chciwy Dolarów), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty. ​I od tego właśnie, od pieniędzy zaczyna się ta wystawa!

Widzowie przekraczają próg wystawy wchodząc przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami, przechodzą do kolejnych pomieszczeń i bram – ​Bramy Marylin Monroe, Sali Pop Kina nawiązującej do ikonicznych filmów Salvadora i Andy’ego. ​Na wystawie są też oryginalne grafiki, rzeźby i zaprojektowane przez artystów kultowe już dziś okładki płyt i gazet. Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego.​ Można również, pod okiem sitodrukarza, przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. ​Na wystawie znajduje się również r​eplika wnętrz owianego sławą Factory Warhola – legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z nowojorską bohemą.

Dla miłośników muzyki prawdziwą perełką jest pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa i wcześniej nieprezentowana kolekcja oryginalnych okładek płyt wielu zespołów współpracujących z Andym,​ m.in. Rolling Stones czy Velvet Underground. Zajmują one centralne miejsce wystawy i są jednymi z najważniejszych prezentowanych eksponatów. Wystawę opuszczamy przechodząc przez spektakularną Bramę Chupa Chups,​ do których opakowanie zaprojektował Dali.

Ekspozycja Dali kontra Warhol dotyka tajemnicy sukcesu artystów, zadaje pytanie o podobieństwa i różnice, konfrontuje odwiedzającego z własnymi wyobrażeniami o pieniądzach i sławie. Naprawdę warto zobaczyć!

FullSizeRender-3

4 MickJagger257 Dali Dali Dali FullSizeRender-11 marilyn2 marilyn

FullSizeRender-2FullSizeRender-3FullSizeRender FullSizeRender-3 IMG_7330 Rzeźba Salvador Dali - Perseo sticky okładka proj Andy Warhol Time- czasopismo z okładka A.Warhola

 

DALI KONTRA WARHOL

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, IV piętro, Warszawa, Plac Defilad 1 Czas trwania: ​22 kwietnia – 7 października 2017 r.
Godziny otwarcia: ​9.00–19.00
Producent i organizator wystawy: Art Production DAT

Więcej informacji o wystawie i sprzedaż biletów na ​www.dalikontrawarhol.pl oraz ​www.ekobilet.pl.​

Ceny biletów:

Normalny 45,00
Ulgowy – 35,00 (emeryci, renciści, studenci) Grupowy 25,00 (min 10 osób)
Rodzinny 140,00 (2+ minimum 2 dzieci)

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Miejsca i smaki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz