ALEXANDER MCQUEEN – BIOGRAFIA WIZJONERA MODY

fullsizerender

Mówił sam o sobie, że nie jest ofiarą mody, tylko ofiarą przemysłu modowego.

Właśnie ukazała się, pierwsza autoryzowane przez rodzinę, biografia Alexandra McQueena – jednego z najzdolniejszych i najbardziej kontrowersyjnych projektantów naszych czasów. Człowiek, który zrewolucjonizował nie tyle modę, ile sposób postrzegania kobiety. Jego marzeniem było, by kobieta w jego rzeczach miała władzę, by czuła się silna i niepokonana. Jego pokazy to były spektakle teatralne, swoiste msze ku czci jego największej bogini – Mody. Zależało mu na tym, żeby po pokazie nikt nie pozostał obojętny na doznania, których dostarczał Lee przez swoją sztukę. Nawet jeśli goście wychodzili przerażeni, zniesmaczeni i zażenowani jego wizjami, on był najszczęśliwszy na świecie, kiedy udało mu się zaszokować ludzi. „Moje pokazy nie mają być sympatycznym spotkaniem towarzyskim. Wolałbym, żeby ludzie po nich wymiotowali“ – powiedział w jednym z wywiadów.

Nie zawsze miał przychylne recenzje w prasie. Po jednym ze swoich pokazów wyszedł na wybieg, zdjął spodnie i wypiął w stronę publiczności tyłek, bo uznał, że „Prasa jest wobec niego znacznie bardziej surowa niż wobec innych projektantów“. Ale nie brakowało też zachwytów nad jego geniuszem. W świecie mody zgarnął wszystkie najważniejsze nagrody, ale to nie miało dla niego specjalnego znaczenia.

POLECAM RÓWNIEŻ MÓJ MATERIAŁ Z WYSTAWY ALEXANDRA MCQUEENA „SAVAGE BEAUTY” W LONDYNIE.

Jego życie było jak jego kreacje: wyraziste, bezkompromisowe, czasem brutalnie zakute w kajdany, czasem szczęśliwe i wolne jak ptak. I pełne cierpienia i ciągłego poszukiwania miłości – siły napędowej do każdego z jego działań.

Za pomocą swoich ubrań chciał chronić kobiety i dodawać im siły. Jego kreacje miały pełnić rolę zbroi, która ochroni je przed wszelkim zagrożeniem. „Byłem świadkiem, jak moja siostra została pobita prawie na śmierć przez swojego męża. Wiem, czym jest mizoginia! Nienawidzę tego, że kobiety są zmuszane do bycia kruchymi naiwnymi istotami. Chcę, żeby ludzie bali się kobiet, które ubieram“.

Po przeczytaniu jego biografii jestem przekonana, że wielu ludzi bało się Alexandra McQueena. Był jedną z niewielu osób, która w tym świecie fałszu i próżności, zawsze bez ogródek mówiła wprost to, co myśli, nawet jeśli rozmawiał z Królową Elżbietą czy z premierem. To jeden z moich ulubionych fragmentów w książce, więc pozwolicie, że przytoczę:  McQueen został zaproszony na przyjęcie na Downing Street przez ówczesnego premiera Johna Majora: „Niewiele wiem o pańskiej pracy“ – odezwał się do niego premier. McQueen odrzekł: „Moda to zaledwie trzeci z największych przemysłów w kraju“. Premier dopytał, jak idą interesy, na co Lee odpowiedział spokojnie, że osobiście nie ma co narzekać, bo jego sponsorami są Włosi, tak więc niewiele łączy go z brytyjskim przemysłem modowym. Po tych słowach premier się od niego odwrócił, a Lee powiedział później, że John Major jest strasznym idiotą i że jego matka lepiej by sobie poradziła na takim stanowisku!

Dla Alexandra McQueena światek mody to „kupa gówna“. „Traktowano mnie jak zwierzę laboratoryjne, patrzono i szturchano. Czasem moda potrafi człowieka zdusić, jest się trochę jak na oddziale dla psychicznie chorych“ – mówił szczerze w wywiadach po swoich pokazach.

Biografia McQueena to przede wszystkim zbiór ekscytujących, często wulgarnych i obrzydliwych historii o nim, jego pracy i życiu, opowiadanych przez jego rodzinę i najlepszych przyjaciół. To również wiele nigdy dotąd niepublikowanych zdjęć projektanta z archiwum prywatnego. Ta książka jest ostra jak brzytwa, która przecina bajeczny i wspaniały świat mody na pół. Jedna połówka to cały ten blichtr, glamour, sława i bogactwo, a druga to to wszystko, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami atelier: narkotyki, depresja, myśli samobójcze i nieustający wyścig z samym sobą.

fullsizerenderfullsizerender

McQueen miał obsesję na punkcie śmierci, życia pozagrobowego, (kontaktował się ze zmarłymi za pomocą medium), kochał zwierzęta, w szczególności ptaki. Kochał też narkotyki i ostry seks z przypadkowo poznanymi mężczyznami, (nawet kiedy dowiedział się, że ma HIV, nie przejął się tym zupełnie i nadal uprawiał seks bez zabezpieczenia). Ale najbardziej na świecie kochał dwie kobiety, bez których nie mógł żyć: swoją matkę oraz przyjaciółkę Isabelle Blow. Po ich śmierci, nie był już w stanie funkcjonować. „Lee był nieszczęśliwym facetem,masochistą z niską samooceną, cierpiącym na brak pewności siebie. Powiedział kiedyś: „Nie wiem czy uda mi się przetrwać w świecie mody bez zamordowania kogoś“.

I nie udało mu się. Zamordował sam siebie.

mcqueen-tw-druk

Alexander McQueen. Krew pod skórą

Biografia wizjonera mody

autor: Andrew Wilson
tytuł oryginalny: Alexander McQueen: Blood Beneath the Skin
tłumaczenie: Kamil Maksymiuk, Bartosz Czartoryski, Marta Faber
liczba stron: 480
cena okładkowa: 49,90 zł

wydawnictwo: SQN

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Moda i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz