WYSTAWA „DOM ZE SNÓW” W PAŁACU HERBSTA

DSCF7429

Każdy dom ma swoje tajemnice – te wielkie i te drobne, związane z życiem toczącym się w jego ścianach. A gdyby tak móc uchylić ich rąbka i choć przez chwilę przenieść się w czasie do lat 20. i podejrzeć życie mieszkańców Pałacu Herbsta w Łodzi?

Wystawa zatytułowana „Dom ze snów” jest opowieścią o losach rodziny Herbstów, znaczących łódzkich przemysłowców. Nie opowiada ona jednak dziejów rodziny w sposób tradycyjny, chronologiczny, a podejmuje próbę wniknięcia w sferę prywatności, uchwycenia atmosfery i klimatu lat 20. XX wieku. Materiały zgromadzone przez kuratorki w toku badań archiwalnych pozwoliły odkryć zapomniane fakty i wykreować obraz życia rodziny Herbstów, przyczyniając się jednocześnie do poznania społeczno-kulturowych realiów Łodzi z początków XX wieku.

Oryginalną przestrzenią wystawową „Domu ze snów” stała się ekspozycja wnętrz pałacu Herbsta, na którą nałożony został swoisty kostium. Na potrzeby wystawy wnętrza wypełniono strojami, bibelotami i przedmiotami codziennego użytku przywołującymi minioną epokę. Wchodząc do tak zorganizowanej przestrzeni, widz staje się uczestnikiem swego rodzaju gry wyobraźni. Na rzeczywiste obrazy wnętrz mieszkalnych nałożony został oryginalny „komentarz” do wystawy – dźwiękowy spektakl, przedstawienie teatralne, które pozwala widzowi pełniej odczuć ducha lat 20. Sceny odgrywane przez aktorów przekształcają pałacowe wnętrza w scenę wyobraźni.

Głównymi bohaterami opowieści o „domu ze snów” są Aleksandra i Leon Herbstowie, którzy zamieszkali w pałacu na Księżym Młynie właśnie w latach 20. XX wieku. Leon (1880–1942), syn Matyldy i Edwarda Herbstów, pracował w rodzinnym przedsiębiorstwie noszącym nazwę Zjednoczone Zakłady K. Scheiblera i L. Grohmana, pełniąc wysokie funkcje w zarządzie fabryki. W 1918 roku poślubił w Moskwie Aleksandrę (1889–1971). Częstym gościem w ich domu była Matylda Herbstowa (1856–1939), z domu Scheibler, wdowa po Edwardzie (1844–1921). W latach 20. XX wieku mieszkała głównie w Sopocie, w willi należącej do rodziny. Matylda z pasją włączała się w działalność charytatywną. Szczególną opieką otaczała szpital pediatryczny Anny Marii w Łodzi, poświęcony pamięci jedynej jej i Edwarda córki. Wystawa w pałacu na Księżym Młynie wprowadza widza w świat zapomnianej już nieco epoki, jednak za sprawą słuchowiska i nowej aranżacji wnętrz wszystkie te postaci ponownie pojawiają się w domu Herbstów – w Domu ze snów. Muzeum zaprosiło do współpracy Andrzeja Barta, który na podstawie scenariusza wystawy opracowanego przez kuratorki przygotował tekst słuchowiska. Nagranie z udziałem wybitnych polskich aktorów zostało zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia.

DSCF7440 DSCF7454 DSCF7464 DSCF7471

DSCF7433 DSCF7472 DSCF7477 DSCF7478 DSCF7480 _DSC0034 _DSC0091 _DSC0108 _DSC0119 _DSC0134 IMG_9558 IMG_9822

Wystawa „Dom ze snów” w Muzeum Pałac Herbsta – 17.11.2017 – 03.06.2018

Kuratorki wystawy: Dorota Berbelska, Magdalena Michalska-Szałacka

Godziny otwarcia Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi (ul. Przędzalniana 72)
poniedziałek – nieczynne
wtorek – niedziela – 11.00 – 17.00

Wernisaż wystawy w najbliższy piątek 17.11. o godz.18.00 – wstęp wolny – szczegóły na Facebooku.

Muzeum Pałac Herbsta przygotowało bogaty program edukacyjny towarzyszący wystawie: wykłady, spotkania dla dorosłych, warsztaty rodzinne oraz koncerty. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Pałacu Herbsta.

Obiekty prezentowane na wystawie Dom ze snów pochodzą z kolekcji Adama Leja, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Marii Cybulskiej, Muzeum Sopotu oraz ze zbiorów Muzeum Pałac Herbsta.

Lubię(0)Nie lubię(0)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Retro i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Komentarze

Liczba komentarzy: 0

    Dodaj komentarz